Eurocentrum

Syndikovat obsah Euroskop - Aktuality
Aktuality
Aktualizace: 10 hodin 35 min zpět

Summit EU bude jednat o bezpečnosti či přesunu agentur

11 hodin 18 min zpět
22.06.2017 | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes sejdou v Bruselu na pravidelném unijním summitu. Schůzka bude dvoudenní; dnes je na programu diskuse o posilování evropského boje s terorismem či o zlepšování schopností v obraně a bezpečnosti. Lídři unie se ale nevyhnou ani debatě o vývoji v jednáních o britském odchodu z EU.
Kategorie: Jinde píší

Řecko by se podle Tsiprase mohlo brzy vrátit na trh dluhopisů

11 hodin 23 min zpět
22.06.2017 | Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluhopisů otestovaly důvěru investorů k této zadlužené zemi poprvé od roku 2014. Možnost návratu na trhy je podle Tsiprase jedním z výsledků posledního zasedání ministrů financí eurozóny.
Kategorie: Jinde píší

Královnin klobouk dal podnět ke spekulacím o jejím postoji k EU

21 Červen, 2017 - 16:03
21.06.2017 | Byla to náhoda, nebo podprahový signál? O tom se přou lidé na sociálních sítích po dnešním proslovu královny Alžběty II., který pronesla u příležitosti zasedání nově zvoleného britského parlamentu. Panovnice, která mimo jiné oznámila plán "své vlády" vyjednat s Bruselem při nadcházejících jednáních o brexitu co možná nejlepší dohodu, měla během projevu na hlavě klobouk nápadně připomínající vlajku Evropské unie.
Kategorie: Jinde píší

Sobotka se sejde s premiéry Rakouska a Slovenska

21 Červen, 2017 - 15:23
21.06.2017 | Premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek sejde v Brně se svými protějšky z Rakouska a Slovenska Christianem Kernem a Robertem Ficem. Kromě jednání o vzájemné spolupráci se budou zabývat i summitem Evropské unie, který se ve čtvrtek a v pátek koná v Bruselu a na který se všichni tři politici po schůzce přesunou.
Kategorie: Jinde píší

Novým státním tajemníkem pro EU se stal Aleš Chmelař

21 Červen, 2017 - 14:42
21.06.2017 | Státním tajemníkem pro EU se stal AlešÂ Chmelař, který dosud vedl na Úřadu vlády odbor koordinace hospodářských politik EU. Chmelař byl vybrán v konkurzu a funkci státního tajemníka začal vykonávat dnes. Ve čtvrtek se poprvé v nové pozici zúčastní jednání Evropské rady. Jeho dlouhodobým cílem je partnerům v EU jasně vysvětlovat postoje české vlády, řekl ČTK. Chmelaře dnes na tiskové konferenci po jednání vlády představil český premiér Bohuslav Sobotka.  
Kategorie: Jinde píší

Tusk: Výzvy posledních měsíců země EU sjednotily

21 Červen, 2017 - 11:16
21.06.2017 | Summit Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek v Bruselu sejde v jiném politickém kontextu, než když se před pár měsíci zdálo, že sílí tlaky zaměřené proti EU. Prezidentům a premiérům zemí osmadvacítky to v dopise, kterým je na summit pozval, napsal předseda unijních schůzek Donald Tusk. Míní, že se vrací vnímání unie jako řešení, nikoliv jako problému. Výzvy nedávných měsíců podle něj evropské země nebývale sjednotily, není ale možné být nyní naivní či spokojený.
Kategorie: Jinde píší

Rusnok: ČR by euro zvládla, zaostává ale ve výši cen a mezd

21 Červen, 2017 - 11:06
21.06.2017 | Česká republika je v obecné rovině na přijetá eura připravena a přechod na jednotnou evropskou měnu by zvládla. Stále je ale velká propast mezi ČR a eurozónou v oblasti cen a příjmů, kterou by bylo dobré před přijetím eura snížit. V rozhovoru s ČTK to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Zároveň kritizoval projekt Bankovní unie, tedy dohledu nad finančním trhem v rámci eurozóny, který označil za nedodělaný.
Kategorie: Jinde píší

Francie možná opět nesplní evropský limit 3% deficitu

21 Červen, 2017 - 09:14
21.06.2017 | Francie letos možná opět nedodrží tříprocentní limit rozpočtového deficitu stanovený Evropskou unií (EU). Řekl to v úterý francouzský premiér Édouard Philippe. Bývalý francouzský prezident François Hollande přitom slíbil, že země se do tříprocentního limitu EU letos vejde poprvé za deset let, připomíná agentura Reuters.
Kategorie: Jinde píší

Štrasburský soud Česko chválí, stížností i verdiktů ubylo

20 Červen, 2017 - 16:25
20.06.2017 | Stížností proti Česku u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) v posledních letech ubylo, stejně jako verdiktů štrasburského tribunálu o porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Česko dnes za úroveň dodržování lidských práv i respekt ke štrasburské judikatuře pochválili jak generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland, tak předseda ESLP Guido Raimondi. Oba se účastní odborné konference o závaznosti soudního rozhodování. 
Kategorie: Jinde píší

EU by mohla na kybernetické útoky reagovat sankcemi

20 Červen, 2017 - 09:48
20.06.2017 | Země Evropské unie varovaly, že by na protiprávní činy v kybernetickém prostoru mohly společně reagovat například uvalením sankcí. Plyne to ze závěrů pondělního jednání ministrů zahraničí osmadvacítky v Lucemburku. Upozornění přichází v době, kdy se v USA i jinde mluví o snaze Ruska prosazovat své cíle právě prostřednictvím různých operací na internetu. V souvislosti s operacemi v kybernetickém prostoru ale bývá zmiňována také Čína nebo Severní Korea.
Kategorie: Jinde píší

Barnier a Davis se shodli na podobě jednání o brexitu

20 Červen, 2017 - 09:41
20.06.2017 | Na tři okruhy týkající se práv občanů, finančního vyrovnání a zbývajících záležitostí bude rozdělena začínající první fáze rozhovorů o odchodu Británie z Evropské unie. Dohodli se na tom v pondělí v Bruselu při úvodní schůzce vyjednavači Michel Barnier za unii a David Davis za britskou stranu, kteří také domluvili předpokládaný časový plán první části.
Kategorie: Jinde píší

Země V4 a Beneluxu jednaly o migraci, bezpečnosti či brexitu

20 Červen, 2017 - 09:28
20.06.2017 | Spor o přerozdělování uprchlíků mezi členskými státy Evropské unie se dostal na jednání pondělní varšavské schůzky šéfů vlád zemí Beneluxu (Belgie, Nizozemska a Lucemburska) a visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Sedmička premiérů ale našla i styčné body skýtající šanci na spolupráci při přeměnách Evropské unie po nadcházejícím odchodu Británie.
Kategorie: Jinde píší

Středoevropské státy řešily migraci a ochranu hranic

20 Červen, 2017 - 08:30
20.06.2017 | Šest zemí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) připraví společné cvičení na ochranu hranic. Po jednání zástupců ministerstev obrany zemí CEDC to v pondělí řekl rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. Podle českého ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by se mělo cvičení uskutečnit v řádu několika měsíců. Měla by se podle něj procvičit součinnost armád v případě simulované krizové situace. Na CEDC se podílejí Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko, uskupení letos předsedá Česká republika.
Kategorie: Jinde píší

Českým firmám se nelíbí návrh Evropského obranného fondu

20 Červen, 2017 - 08:25
20.06.2017 | Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu ČR se nelíbí plán na vytvoření Evropského obranného fondu, který zvažuje Evropská unie. České firmy se obávají toho, že k těm hlavním zakázkám se dostanou jen velké koncerny a na české firmy zbudou jen podřadné práce. ČTK to v pondělí po valné hromadě asociace v Brně řekl její prezident Jiří Hynek.
Kategorie: Jinde píší

EU prodloužila o rok sankce proti Rusku kvůli Krymu

19 Červen, 2017 - 11:15
19.06.2017 | Evropská unie dnes prodloužila sankce proti Rusku do 23. června 2018. Důvodem je ruská anexe Krymu a Sevastopolu. Rozhodla o tom dnes v Lucemburku Rada EU, která se sešla na úrovni ministrů zahraničí zemí EU. V prohlášení ministrů stojí, že EU nadále protiprávní anexi Krymu odsuzuje a chce pokračovat v "politice neuznání".
Kategorie: Jinde píší

Země EU potvrdily, že o klimatické dohodě nelze znovu jednat

19 Červen, 2017 - 11:05
19.06.2017 | Členské země Evropské unie dnes potvrdily, že budou dál naplňovat klimatickou dohodu z Paříže. Od globální dohody se počátkem měsíce rozhodla odstoupit administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministři životního prostředí zemí unie z dnešního jednání v Lucembursku vzkázali, že pařížská dohoda odpovídá svému účelu a nelze o ní znovu jednat.
Kategorie: Jinde píší

Řecko zablokovalo prohlášení EU o porušování práv v Číně

19 Červen, 2017 - 10:06
19.06.2017 | Řecko zablokovalo v Evropské unii prohlášení tradičně odsuzující porušování lidských práv v Číně. Učinilo tak v uplynulém týdnu u příležitosti zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, kde evropská osmadvacítka kvůli odporu Atén nedospěla k potřebné jednomyslné shodě na unijní zprávě. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.
Kategorie: Jinde píší

Macron získal většinu ve druhém kole voleb ve Francii

19 Červen, 2017 - 09:40
19.06.2017 | Centristické hnutí Republika v pohybu (REM) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona získalo většinu křesel v dolní komoře francouzského parlamentu. Podle zpřesňovaných volebních výsledků ministerstva vnitra REM obdrželo v nedělním, druhém kole parlamentních voleb 308 z 577 parlamentních mandátů a spolu se spojenci z formace MoDem obsadí 350 křesel. Přitom průzkumy mu dávaly naději aspoň na dalších sto poslanců. Na vině je podle všeho i rekordně nízká účast voličů, která předběžně nedosáhla ani 44 procent.  
Kategorie: Jinde píší

Estonské předsednictví bude chtít naplnění migračních kvót

19 Červen, 2017 - 09:12
19.06.2017 | Evropské země musí naplnit rozhodnutí o uprchlických kvótách, míní estonský premiér Jüri Ratas, jehož země bude ve druhé polovině roku předsedat Evropské unii. Řekl to v rozhovoru s německým deníkem Die Welt s tím, že solidarita je důležitá. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) toto prohlášení postoj Prahy nijak nezmění.
Kategorie: Jinde píší

Začínají jednání o brexitu

19 Červen, 2017 - 09:06
19.06.2017 | Vyjednavači Evropské unie a Velké Británie se dnes v Bruselu poprvé sejdou, aby probírali podobu odchodu ostrovní země z bloku. Jednání o takzvaném brexitu začínají skoro rok od chvíle, kdy o konci v unii rozhodli Britové v referendu.
Kategorie: Jinde píší

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
 
5
6
7
8
9
10
11
 
 
 
 
 
 
 
12
13
14
15
16
17
18
 
 
 
 
 
 
 
19
20
21
22
23
24
25
 
 
 
 
 
 
 
26
27
28
29
30
1
2