BESEDA - Írán

Srdečně Vás zveme na besedu z cyklu Svět zblízka, která se bude konat v pondělí 27. ledna od 19:00 v kavárně Potrvá v Praze-Dejvicích. Jejím tématem bude tentokrát ÍRÁN.Írán

Írán si možná někteří spojí s velkolepou slávou Perské říše. V očích většiny z nás se však tato země stala symbolem pro nepochopitelný strach a ikonou radikálního islámského režimu. Jaká je ale pravda? Je tato islámská republika opravdu jen zemí, kde převládá černá barva oděvů? Pokrývá Islám veškeré aspekty života lidí a pouhá zmínka o západním světě je záminkou k vyvolání nevraživosti? Nikoliv. Bezesporu by se dalo říct, že z pohledu laické veřejnosti se jedná o jeden z největších kulturních omylů.

Podíváme se do centrálního Íránu, kde budeme mít možnost pohlédnout do srdce  staré  perské  civilizace v Persepoli. Neopomineme ani architektonicky  bohaté město Esfahan, které je právem označované za klenot. Na čaj se zastavíme v malé Qazvínské čajovně strýce Hassana a navštívíme Alamut, hrad vražedných Assasínů, kteří v jistých dobách byli postrachem širokého okolí. Ukážeme si také, jak snadné je po Íránu cestovat i bez znalosti perského jazyka a seznámíme se s některými specialitami místní kuchyně. Setkáme se s neuvěřitelnou pohostinností místního obyvatelstva, poznáme Teherán jako pulzující metropoli moderního perského života a nenápadně vkročíme i do života samotných ĺránců v situacích, kdy jim cestu zkříží tak nevídaný úkaz, jakým s jistou rezervou západní turista stále v Íránu je.

Co vše se skrývá za nálepkou arabské země, Vám představí Vladimír Váchal, který Írán navštívil čtyřikrát a na teheránském institutu Dekhoda získal certifikát z perského jazyka. Diskuze je v průběhu i závěrem přednášky více než vítána! Možná dojde i na nějakou tu ukázku perštiny. Těšit se na vás bude Tým projektu Svět zblízka!

Hlavním partnerem celého projektu je nezisková nevládní organizace AFS Mezikulturní programy, o. s.

Vložila: Jana Andresová, leden 2014
Zdroj: www.studentpoint.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
31
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
1
2
3
4
5
6