Bezpečně v síti – výstup z tiskové konference

internetSpolečná tisková konference zástupců sekce bezpečného internetu O2 (Marie Mališková a Tomáš Minka) a projektu E-bezpečí (kpt. Bc. Pavel Schweiner), jež se konala 10. května 2017, přinesla zajímavé informace. Doporučení z nich vyplývající si rozhodně nenechte ujít. Čtěte dále.

 Téma internetové a technologické bezpečnosti funguje na stejném principu jako hrnečku vař. Po vyřešení jedné otázky se objeví nový, mnohem vtíravější a naléhavější problém. Například “modrá velryba”. Dnes už snad každý ví, že jde o nebezpečný hoax, poplašnou zprávu, na jejímž začátku stála marketingová strategie. Dětem je to však třeba stále připomínat, zvláště v situaci, kdy se některé pokouší systém sebepoškozování napodobit. S osvětou pomáhá projekt E-bezpečí. Společně s odborníky na internetovou bezpečnost společnosti O2 na tiskové konferenci představili výsledky výzkumu, provedeného v květnu 2017. Více než 65 % respondentů si myslí, že hrozba “modrá velryba” skutečně existuje.

Co se týká internetové bezpečnosti obecně, jsou data také zajímavá. Z policejních statistik je jasné, že se kybernetická kriminalita za posledních pět let ztrojnásobila. Přizpůsobili uživatelé své chování? Mezi dotázanými skládá hesla ke svým účtů z podstatného jména a čísel téměř 70 %. Ale už jen 30 % si heslo pravidelně mění. Víte, že šestimístné heslo dokáže schopný program odkrýt v řádů minut, desetimístné až za roky? Záleží i na skladbě hesla. Neměla by se v něm objevit žádná smysluplná slova, jen kombinace písmen s číslicemi a speciálními znaky (např. ?-@).


Důležité body, jež vyplynuly z průzkumu, a nad kterými by se měl zamyslet každý aktivní uživatel internetu, jsou následující:


(Kurzívou psaný text doplnila autorka článku.)

1. Navštěvujte pouze známé stránky. Všímejte si adresních řádků. Útočníci mohou webové stránky přesměrovat na své a ukrást tak důležité informace nebo nainstalovat malware.

2. Stahujte jen to, co znáte a z ověřených zdrojů. Pro jistotu nechte složku před otevřením skenovat bezpečnostním programem.

3. Svá hesla si dobře promýšlejte a chraňte. Můžete použít tzv. generátory hesel a trezory hesel (stačí znát jedno silné heslo, ostatní máte uložena “v trezoru”). Zkontrolovat sílu hesla lze zde (funguje i offline).

4. Neotvírejte e-maily od neznámých adresátů nebo zprávy s podezřelým

názvem. Nestahujte jejich přílohy. Nespouštějte pochybné programy a aplikace.

5. Nad obsahem a důvěryhodností sdělení přemýšlejte. Nesdílejte citlivé údaje

jen proto, že vám někdo napsal e-mail. Banky a instituce nikdy nepoužívají ke sdílení hesla nebo jiných citlivých údajů e-maily.

6. Pro platby kartou a přístup k online bankovnictví na internetu využívejte jen svá zařízení a ověřené internetové připojení. Veřejná Wi-Fi není bezpečná! Může ji kdokoli odposlouchávat.

7. Instalujte si bezpečnostní, tzv. antivirový program. Pomůže s bezpečností při surfování, stahování, ukládání hesel, a při dalších činnostech. Některé programy nabízejí speciální prohlížeč pro bezpečné bankovnictví a opravdu anonymní prohlížení. Portfolio doplňkových funkcí je široké.

8. Pravidelně aktualizujte operační systém, prohlížeč a veškeré programy.

9. Komunikujte se svými dětmi o hrozbách na internetu. Informace aktivně vyhledávejte.

10. Pokud máte problém, můžete kontaktovat jednu z online poraden: Linka bezpečí, E-Bezpečí.

11. Ani téměř paranoidní chování a Chuck Norris dohromady vám nezaručí absolutní internetovou nedotknutelnost. Proto ZÁLOHUJTE! Na externí disk nebo cloudové úložiště vložte vše, co nedokážete postrádat. To nejdůležitější raději na více míst.Protože se dnes bezpečnost na internetu dotýká každého, avšak jen hrstka uživatelů si uvědomuje hroby, budeme se k tématu vracet i v budoucnu. Vaše náměty přivítáme.


Vložila: E. Tesařová, květen 2017

Zdroj: tisková konference Bezpečně v síti, 10. května 2017

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
1