Český student vyhrál mezinárodní soutěž s obalem na pizzu

Young packageMatěj Peca ze Západočeské univerzity v Plzni obstál v konkurenci studentů a designérů ze 46 zemí světa. Za svůj obal na pizzu, který slouží jako odpadkový koš, získal hlavní ocenění Model Obaly v soutěži Young Package

Do 21. ročníku soutěže Young Package (Mladý obal) se přihlásilo přes 700 set prací. Mezi nejzajímavější návrhy řadíme obal z impregnované papírové hmoty, tašku, která se změní v obal na knihu nebo čokoládu zabalenou do mapy. Studenti a designéři vytvářeli obaly na téma PACKAGE UNLIMITED, tedy obaly na více použití. Kromě cen za první tři místa ve středoškolské a vysokoškolské kategorii byla letos udělena Cena CZECHDESIGN a Cena společnosti IKEA. Vyhlašovatel soutěže, společnost Model Obaly, rozdělil mezi oceněné 75 000 Kč. 1. místo VŠ – Matěj Peca (Pizza Box – Pizza Bin)

„Výsledky letošního ročníku Young Package nás těší hned z několika důvodů. Nejen velký zájem ze zahraničí a účast designérů z takových zemí jako je USA, Tchaj-wan, Kanada, Indie, Francie nebo Brazílie nám dělají radost, ale jsou to také vítězové, kteří návrhy dokázali, že obaly nemusí po použití skončit v koši. Přes velkou konkurenci ze zahraničí vyhráli čeští studenti. Jejich obaly jsou založeny na zcela jednoduchých principech a oba svůj koncept dotáhli do posledního detailu, což porota velmi ocenila,“ popisuje výsledky soutěže její manažerka Radka Machalická.

 

VÍTĚZNÝ OBAL NA PIZZU ZCELA VYSTIHNUL ZADÁNÍ SOUTĚŽE


2. místo VŠ - Marián Čižnár (Obalu na nože Opinel)Nejvyšší cenu ve vysokoškolské kategorii získal Matěj Peca. Jeho obal na pizzu s názvem "Pizza Box - Pizza Bin" dokonale vystihuje zadání soutěže. „Sekundární funkce obalu je naprosto přirozená, transformace obalu na odpadkový koš je velmi snadná. Oproti ostatním obalům tento jasně vyniká. Nejedná se pouze o vizi nebo nápad, ale o zcela hotovou věc,“ popisuje obal předseda poroty soutěže obalový designér Jan Činčera. 

Druhou příčku ve vysokoškolské kategorii obsadil Marián Čižnár z Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě s Obalem na nože Opinel, který se promění ve 

3. místo VŠ - Veronika Janečková (Drink Water - Play with a Bottle)

stojan na nože. Na třetím místě se umístila Veronika Janečková, která navrhla obal Drink Water - Play with a Bottle z impregnované papírové hmoty. Obal funguje jako láhev, sekundární funkcí jsou hrací pálky pro stolní tenis, čímž se obal stává zábavným.

                     VE STŘEDOŠKOLSKÉ KATEGORI VYHRÁL OBAL NA ČOKOLÁDU

1. místo SŠ - Adéla Bláhová (Matterhorn)Soutěž jako jedna z mála dává příležitost i mladším studentům, kteří mají v Young Package svou vlastní kategorii. Nejlepším obalem na více použití ve středoškolské kategorii je obal na čokoládu, který slouží jako mapa. Návrh Adély Bláhové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě nese název GeoFood

2. místo SŠ - Valerie Kropáčová (Obal na mouku s dvojím využitím)Druhé místo patří Valerii Kropáčové za Obal na mouku s dvojím využitím. Studentka Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové navrhla obal z pečícího papíru, který lze následně použít. Pomyslnou bronzovou medaili získala Hana Koubková ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín za zábavný obal Let Yourself Disappear!. Hravý sáček si můžeme nasadit na hlavu, aniž bychom ztratili orientaci v prostoru.

3. místo SŠ - Hana Koubková (Let Yourself Disappear!)

 


SPECIÁLNÍ CENY


Cenu CZECHDESIGN získala studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Martina Doležalová za obal s názvem Z papírové tašky obal na knihu. Speciální cenu za ekologii a udržitelnost od společnosti IKEA získala Nikola Kolářová Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě za obal Herbals. Obal na semínka je zároveň osevnou páskou, která se po odtrhnutí na označeném místě umístí do květináče.

                                               

VÝSTAVA YOUNG PACKAGE 2016

Výstavu nejlepších prací s názvem Young Package 2016: PACKAGE UNLIMITED navrhli designéři Jan Kloss a Matěj Činčera ze studia OKOLO. Nyní putuje na One Design Week do bulharského Plovdivu, následuje přesun zpět do centra Prahy, kde bude k vidění od 9. srpna do 9. září v GALERII CZECHDESIGN.

                                                                                                                  

ODPOVĚDNÉ TÉMA S PŘESAHEM DO EKOLOGIE

Tématem pro rok 2016 bylo PACKAGE UNLIMITED: „V Model Obaly se dlouhodobě zabýváme ekologickou stránkou obalů, a proto je vyrábíme z recyklovaných materiálů a obnovitelných surovin. Recyklace je ale jen jedna z možností jak odpovědně vyrábět obaly. Dalším způsobem je vytvářet obaly, které po použití neskončí v koši a mají další funkci, to je smysl 21. ročníku naší soutěže,“ vysvětluje Radovan Wicha, marketingový ředitel společnosti Model Obaly, která soutěž vyhlašuje od roku 1996.

 

V POROTĚ ZASEDLI ZÁSTUPCI LEGO A IKEA

V porotě 21. ročníku mezinárodní soutěže Young Package zasedla tisková mluvčí Zdeňka Pecková z IKEA a obalový designér Lukáš Brza ze společnosti LEGO. Předsedou poroty byl již tradičně obalový designér Jan Činčera, zakladatel stejnojmenného obalového studia. Pětici porotců doplnil také Michal Marko a Michal Šafář, kteří se v soutěži v minulých letech umístili na vysokých příčkách a nyní úspěšně pracují jako obaloví designéři.

 

Podrobnější popisy vítězných prací a detailnější informace naleznete na: www.mlady-obal.cz

 

Fotografie vítězných prací pořídil Tomáš Polák.

 

Ocenění:

Kategorie Studenti vysokých škol a designéři do 30 let

 1. místo – Matěj Peca (Pizza Box – Pizza Bin)
 2. místo - Marián Čižnár (Obalu na nože Opinel)
 3. místo - Veronika Janečková (Drink Water - Play with a Bottle)

Kategorie Studenti středních a vyšších odborných škol

 • místo - Adéla Bláhová (Matterhorn)
 • místo - Valerie Kropáčová (Obal na mouku s dvojím využitím)
 • místo - Hana Koubková (Let Yourself Disappear!)

Cena CZECHDESIGN - Martinu Doležalovou (Z papírové tašky obal na knihu)

Cena společnosti IKEA – Nikola Kolářová (Herbals)

 

Porota:

 • Jan Činčera (Studio Činčera)
 • Lukáš Brza (LEGO)
 • Michal Marko (Modest Studio)
 • Michal Šafář (GRD servis)
 • Zdeňka Pecková (IKEA)

 

Výstava:

 • Datum: 09/08–09/09 2016
 • Místo: GALERIE CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, 110 00, Praha 1
 • Vstup: zdarma

 

 

 

Vložila: Tereza Komůrková, červen 2016
Zdroj: TZ soutěže

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2