Cyklus přednášek z dějin umění 20. století

Cyklus přednášek o uměníChcete si rozšířit znalosti z dějin umění 20. století ? Zajímají vás témata od secese až k "růžovému tanku"? Přijďte si poslechnout 19 přednášek v průběhu celého příštího školního roku.




Kdy: 10. 9. 2018 - 17. 6. 2019 (každé druhé pondělí od 19:00 hod)

Kde: Winternitzova vila

Přednášející: Maria Černá Pivovarová, Eliška Zlatohlávková a Kristýna Jirátová.

Cena celého kurzu: 3960,- Kč 

Rezervace na loosovavila@gmail.com.

Program

1. (10.9.) Ornament i geometrie (secese v Belgii, Anglii, Skotsku, Francii, Vídni a Katalánsku - Antoni Gaudí) (Eliška Zlatohlávková)

2. (24.9.) Strom, jenž bleskem zasažen, po věky hořel (české malířství a sochařství na přelomu 19. a 20. století - Alfons Mucha, Mařákova škola krajinomalby, Antonín Slavíček, český symbolismus-František Bílek, Jan Preisler, Maxmilián Švabinský, skupina Sursum - Jan Zrzavý, Josef Váchal; sochařství-Stanislav Sucharda, Josef Mařatka, Ladislav Šaloun, Jan Štursa, česká secesní architektura) (Kristýna Jirátová)

3. (8.10.) Klec dravých šelem (fauvismus - Henri Matisse, André Derain ad.) a expresionismus - Edvard Munch, James Ensor, skupina Die Brücke a Der Blaue Reiter) (Eliška Zlatohlávková)

4. (22.10.) Přírodní tvary je nutno zjednodušovat podle válce, koule a kužele (kubismus - Pablo Picasso a Georges Braque, pařížská škola - Marc Chagall, Amadeo Modigliani, Chaim Soutine a futurismus - Umberto Boccioni, Gino Severini, Giacomo Balla, ad.) (Máša Černá Pivovarová)

5. (5.11.) Toto není dýmka, ale pisoár (dada - Marcel Duchamp, Francis Picabia, Max Ernst, Hans Arp, Kurt Schwitters a surrealismus - Giorgio di Chirico, Joan Miró, Salvador Dalí, Paul Delvaux, René Magritte) (Kristýna Jirátová)

6. (19.11.) Když se obsah snoubí s formou (české umění do 1.světové války - Osma a Skupina výtvarných umělců - Emil Filla, Bohumil Kubišta, Otakar Kubín, Antonín Procházka, Vincenc Beneš, Václav Špála, Josef Čapek, Otto Gutfreund, česká kubistická architektura) (Kristýna Jirátová)

7. (3.12.) Věci nám dávají všechno, jejich zobrazení nám však už nedává nic (počátky abstraktního umění - Vasilij Kandinskij, František Kupka, Paul Klee, Kazimir Malevič a suprematismus, Piet Mondrian, ruský konstruktivismus) (Máša Černá Pivovarová)

8. (17.12.) Existuje tolik různých domů, kolik je lidí (architektura první poloviny 20. století - Frank Lloyd Wright, Le Corbusier a purimus, Adolf Loos, Josip Plečnik, Bauhaus, Mies van der Rohe) (Máša Černá Pivovarová)

9. (14.1.) Poetika i konstrukce (české meziválečné umění - Tvrdošíjní- Josef Čapek, skupina Devětsil - Karel Teige, český surrealismus - Josef Šíma, Jindřich Štyrský, Toyen, František Janoušek, meziválečná avantgarda v sochařství - Vincenc Makovský, Hana Wichterlová, Josef Wagner, Zdeněk Pešánek, Ladislav Zívr, Skupina 42) (Eliška Zlatohlávková)

10. (28.1.) Když socha sestoupila z piedestalu (Auguste Rodin, kubistické sochařství - Pablo Picasso, Alexander Archipenko, Ossip Zadkin, Constantin Brancusi, kinetické sochařství, Alberto Giacometti, Henry Moore) (Kristýna Jirátová)

11. (11.2.) Návraty k realismu (Frida Kahlo, Balthus, nová věcnost - Otto dix, Georg Grosz, Max Beckamnn, americký realismus-Andrew Wyeth, Edward Hopper, Grant Wood) (Kristýna Jirátová)

12. (25.2.) Není abstrakce jako abstrakce (abstraktní umění po 2. světové válce - americký abstraktní expresionismus - Jackson Pollock, Willem de Kooning, Mark Rothko, Barnett Newman, evropské abstraktní tendence po 2. světové válce - Hans Hartung, Jean Dubuffet, Op art, neokonstruktivismus, minimal art) (Máša Černá Pivovarová)

13. (11.3.) Proč jsou vlastně dnešní byty tak zvláštní, tak přitažlivé? (pop art, nová figurace-Francis Bacon, Lucian Freud, hyperrealismus-Malcom Morley, Chuck Close, fotorealismus-Richard Estes, Gerhart Richter, Roalf Goings) (Kristýna Jirátová)

14. (25.3.) Jak vysvětlíme obrazy mrtvému zajíci? (arte povera, land-art, akční umění: happening a performance, konceptuální umění) (Máša Černá Pivovarová)

15. (8.4.) Prosím kolemjdoucí, aby pokud možno, při procházení kolem tohoto místa kokrhali (české umění po 2. světové válce - oficiální a neoficiální umění v 50.letech -Mikuláš Medek, Vladimír Boudník, nové skupiny Máj 57, Trasa 54, strukturální abstrakce 60.let, konstruktivní tendence 60.let, akční umění-Milan Knížák, land-art, performance-Petr Štembera) (Eliška Zlatohlávková)

16. (6.5.) Dům jako chobotnice nebo dalekohled? Proč ne! Vše je povoleno! (architektura 20. století po 2. světové válce - - progresivní a retrospektivní postmoderna, Eero Saarinen Friedensreich Hundertwasser, Frank O´Gehry, Norman Foster, Jan Kaplický, Eva Jiřičná, Renzo Piano) (Máša Černá Pivovarová)

17. (20.5.) Ocean without a Shore (evropské a americké umění od 80. let 20. století do současnosti - nástup postmoderny, Jeff Koons, Damien Hirst, Gerhard Richter, Bruce Nauman, neoexpresionismus - Georg Baselitz, Anselm Kiefer, Neo Rauch, italská transavantgarda, video art-Bill Viola, politic art-Aj Wej Wej, ženské umění-Cindy Sherman, Tracey Emin ad.) (Máša Černá Pivovarová)

18. (3.6.) Umění jako hra a provokace (české umění od druhé poloviny 80. let do současnosti - skupina 12/15, nástup postmoderny - skupina Tvrdohlaví, Milan Kunc, neokonceptualismus-Jiří Kovanda, Krištof Kintera, Jiří Černický, skupina Pondělí, umění v prostoru - David Černý, politic art-skupina Rafani, skupina Ztohoven) (Kristýna Jirátová)

19. (17.6.) Dějiny světla (česká fotografie 20. století - František Drtikol, Jaroslav Rössler, Jaromír Funke, Josef Sudek, Josef Koudelka, Viktor Kolář, Jindřich Štreit, Miroslav Tichý, Jan Saudek, Ivan Pinkava, Bratrstvo, Dita Pepe, Václav Stratil ad.) (Máša Černá Pivovarová)

Více informací najdete na www.loosovavila.cz nebo na Facebooku.

 

 

 

Vložila: M. Plisková, červen 2018

Zdroj: loosovavila.cz, https://www.facebook.com/events/2080070145355798/


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
 
 
 
 
 
 
 
5
6
7
8
9
10
11
 
 
 
 
 
 
 
12
13
14
15
16
17
18
 
 
 
 
 
 
 
19
20
21
22
23
24
25
 
 
 
 
 
 
 
26
27
28
29
30
1
2