Esejistická soutěž o stáž na MŠMT nebo o účast na mezinárodní konferenci v Lotyšsku

Esejistická soutěžJste-li literárně zdatní, je vám mezi13 a30 lety a chcete se vyjádřit k pojmům politické participace mladých nebo přístup mladých k právům, tak tato soutěž je určena práce vám.

Evropskou unii zajímají názory mladých lidí a pracovníků s mládeží na všelijaká témata. Za cíl si určila, aby následné aktivity EU odpovídaly co nejvíce potřebám a zájmům mladých lidí. K tomuto slouží konzultace ve všech členských státech a zapojováním zástupců mladých lidí do rozhodovacích procesů.

Na tomto základě vyhlašuje Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží esejistickou soutěž pro mladé. Výstupy této soutěže se stanou součástí oficiálních konzultací v ČR a budou předány do politického procesu v ČR i EU.

 

Kdo může soutěžit?

Každý mladý člověk z České republiky ve věku od 13 do 30 let.

 

Jak se zapojit?

Zašlete esej o minimálním rozsahu 2 700 znaků včetně mezer na e-mailovou adresu jan.husak@crdm.cz nejpozději do 20. února 2015. Maximální rozsah není stanoven. Pokud se budete chtít zúčastnit stáže na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy nebo evropské konference v Lotyšsku, přiložte také svůj životopis a krátký motivační dopis.

 

Co má esej obsahovat?

Pro splnění podmínek do zařazení do soutěže by měla vaše esej obsahovat odpověď na alespoň jednu otázku:

  1. Jak posílit důvěru mezi mladými lidmi a politiky, odborníky i úředníky? (Co by posílilo Tvoji důvěru v politiku?)
  2. Jak vzdělávat mladé lidí k občanské odpovědnosti ve školách i mimo ně? (Co by Tě motivovalo být aktivní ve veřejném dění nebo politice?)
  3. Jaké alternativní cesty a technologie motivují mladé lidi k zapojení do veřejného dění a demokratických procesů? (Jak by ti moderní technologie pomohly více se zapojovat do veřejného dění nebo politiky?)
  4. Jak informovat mladé ze znevýhodněných prostředí o veřejném dění a politice a jak je motivovat k akci?
  5. Pomáhá Ti někdo rozumět politice a zapojovat se do veřejného dění? Kdo a jak? Jaké máš možnosti zapojit se do veřejného dění? Které z nich využíváš?
  6. Proč si myslíš, že se mladí lidé nechtějí zapojovat do veřejného dění a politiky? (Proč případně nechceš ty, co Tě demotivuje?)
  7. V čem a jak mají mladí lidé těžší přístup k naplnění svých práv? Může jim společnost, stát nebo Evropská unie nějak pomoci? (Pokud máš nějakou vlastní zkušenost, můžeš se nad ní zamyslet a popsat ji).
  8. Co pro Tebe, jako pro mladého člověka, znamená právní stát? Jaká je role ústavy a práva ve Tvém životě?

 

O co se hraje?

Každý soutěžící, který splní podmínky získá propagační předmět Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží: láhev na pití, USB disk, tričko. Zároveň budou jeho názory zohledněny v politickém procesu. Ti nejlepší budou mít možnost se zúčastnit:

  • Evropské konference v Rize (Lotyšsko)
  • Stáže u členů Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží (ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Dům zahraniční spolupráce, Národní parlament dětí a mládeže)

 

Pro bližší informace můžete kontaktovat Jana Husáka (jan.husak@crdm.cz nebo 776 766 898) nebo se podívat na www.strukturovanydialog.cz.

 

 

Vložila: Tereza Komůrková, prosinec 2014
Zdroj: www.strukturovanydialog.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31