Festival RE:PUBLIKA: oslava, která nemá obdoby

4 víkendy, 23 dní. 300 historických praporů, 74 koncertů, 67 divadelních vystoupení, 28 tanečních představení, 101 filmů, 55 besed, diskuzí a autorských čtení. 24 výstav, z toho 1 audiovizuální, a 24 komentovaných prohlídek. 1 instalace větrná, 1 světelná a 1 audiovizuální. 32 druhů sportů, 12 sportovišť. 1918 randících a 9 velkoformátových pláten. 14 specialit prvorepublikové kuchyně, 1 speciální kolekce nanuků a 1918 piv gratis.

 Brno slaví 100 let od založení Československa ve velkém stylu!

Celá republika slaví 100. výročí svého vzniku na podzim, Brno na jaře. Tentokrát nejde o pověstnou brněnskou svéráznost, důvodem je, že 10. výročí se slavilo právě v Brně a právě v květnu. Přesně 90 let po zahájení Výstavy soudobé kultury v Československu (26/5/1928) bude na brněnském výstavišti zahájen Festival RE:PUBLIKA (26/5/2018). „Přemýšleli jsme, jak tyto akce spojit, jak na první navázat. Z roku 1928 jsme se pokusili převzít tu jedinečnou atmosféru, nadšení a optimismus. Chceme, aby se lidé, kteří na Festival RE:PUBLIKA přijdou, bavili, aby je obohatil a aby se vraceli. Ať už současnost prožíváme jakkoliv, tak od 26/5 do 17/6 máme příležitost se setkat a být zase spolu,“ vysvětluje záměr Festivalu RE:PUBLIKA jeho kreativní ředitel Pavel Anděl.

 

Festival, který nemá v České republice obdoby

A co to v reálu znamená? To, že se 26/5 otevřou brány brněnského výstaviště a začne festival se vstupem zdarma, který svojí délkou, velikostí, tematickým rozsahem a počtem akcí nemá v České republice obdoby. Až do půlky června to budou čtyři tematické víkendy (Opening víkend, Rodinný víkend, Prvorepublikový a folklorní víkend a Finále grande), denně otevřená kavárna, Kino a Divadlo na výstavišti a také Festivalová stage s dávkou koncertů pro každý den kromě pondělí. Každý den budou také otevřeny pavilony, ve kterých se prezentuje to nejlepší z architektury, designu, sportu, literatury, fotografie a tance. Svoji instalaci zde představí Krištof Kintera a unikátní bude také světelná show ve spolupráci se SIGNAL festivalem. Světovou premiéru si na RE:PUBLICE prožije také audiovizuální výstava České filharmonie v londýnské produkci s názvem Má vlast zblízka a nahlas. Jedním z největších lákadel bude Slovanská epopej, jejíž vybraná plátna spolu s Muchovými plakáty tvoří unikátní výstavu ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY. „Festivalem RE:PUBLIKA slavíme výročí a na více než tři týdny otvíráme brněnské výstaviště tak, jak ho mohli zažít pamětníci,“ doplňuje Anděl.

 

Koho na Festivalu RE:PUBLIKA potkáte?

Za Festivalem RE:PUBLIKA stojí řada jmen českého i světového formátu. V Brně se tak na jednom místě potká Krištof Kintera, Maxim Velčovský, Tomáš Klus, Jindřich Štreit, Furinkaï Company (FR), Arnošt Goldflam, Antonín Panenka, BUTY, Jana Kirschner, Tomáš Třeštík, Petr Sís, Olga Sommerová, Yasuhiro Chida (JAP), Jaroslav Uhlíř, Alexander Choupenitch, ANNA K, Adam Ondra, MIDI LIDI, 59 Productions, Zbigniew Czendlik a mnoho dalších. Svoji účast v sobotu 26/5 potvrdil také Tomáš G. Masaryk, který na výstaviště přijede slavnostní kolonou historických vozidel vypravenou Technickým muzeem Brno.

 

Od Festivalu RE:PUBLIKA si slibujeme to, co si přál již Jindřich Chylík v průvodci k výstavě v roce 1928: ‚Nechť jest naše výstava důstojnou přehlídkou výsledků kulturní práce u nás, která, jak jsme přesvědčeni, může býti mladému našemu národu ke cti. Všem, kdož ji vykonali, k chloubě, těm pak, kdož ji navštíví, k poučení a povzbuzení, a všem vespolek radostnou příležitostí k oslavě prvního desetiletí našeho státu.ʻ,“ uzavírá Anděl.

 

Festivalový program se opírá o deset hlavních pilířů, ale kromě nich jsou připraveny desítky dalších programů. Jejich kompletní přehled je k dispozici na webu festivalu.

 

100 let 100 knih

Hlavní část připravované expozice bude tvořit sto českých knih pro dospělé čtenáře, které budou doplněny stovkou knih pro děti. Knihy do expozice vybíral tým odborníků ve spolupráci s literárním vědcem a kritikem prof. PhDr. Jiřím Trávníčkem. A které knihy se ocitnou jako vzácné kameny ve výstavní expozici? „Nechme tuto nabídku prozatím neodhalenou a berme to jako pozvánku k návštěvě. Ale jsem si téměř jista, že stejně jako ve mně i ve vás většina titulů vyvolá pocit, že jde o ‚dobré známéʻ, že zajásáte: tu přece doma máme, u této jsem si poplakala, tato mi vždy spraví náladu. A tato ‒ to je přece naše národní hrdost,“ říká ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Expozici připravil ve spolupráci s knihovnou tým pedagogů a studentů Fakulty architektury VUT. „Se studenty třetího ročníku se každým rokem v rámci výuky designu podílíme na konkrétním úkolu z praxe, ale vytvořit prvky expozice literatury umístěné právě ve slavném pavilonu Morava a podílet se na jejich instalaci je pro nás jako architekty dvojnásobnou ctí,“ doplňuje architektka Nicol Galeová.

 

Avant Garde

Skulpturální architektura H3T na 5 500 m2 vytvoří základ pro výstavní koncept a společně s instalacemi designérů se dohromady spojí ve Svobodné město. Tadeáš Podracký vytvořil futuristickou jednotku, moderní chýši zbavenou kulturních stereotypů a nároků na obydlí. Lucie Koldová připravila instalaci Věž poslání komponovanou ze šesti prskavkovitých světel. Hledáním a nalézáním nejen smyslu života se zaobírá Bludiště Jana Plecháče a Henryho Wielguse, Michal Strach ve své Dílenské kapli staví vedle sebe předměty jako artefakty v prostoru pomyslné dílny, Tereza Rosalie Kladošová a Anna Štěpánková připravily instalaci Městozměn, které návštěvníky zláká k objevování i snění a třeba jim i změní život. Na všechny instalace bude shlížet gigantická socha prvního československého prezidenta od Maxima Velčovského.

Ve Svobodném městě návštěvníci najdou vše, co k městu patří – náměstí, dětské hřiště, kino, byt, dílnu, reklamy, poutače, chrám i sklad. Právě pomyslnému skladu minulosti je věnovaná zásadní část instalace nazvaná Archiv kódů, která představí slavné předměty, české designové ikony. Cibulák od Jiřího Pelcla, legendární Tatru 78, svítidlo od Bořka Šípka, stavebnici Merkur, židli Vlastislava Hofmana, moravský kroj, traktor Zetor nebo Baťovy cvičky.

 

Brno folklorní

Projekt představí návštěvníkům festivalu během jediného víkendu na jednom pódiu rozdíly mezi lidovou hudbou, tancem a oděvem u desítky nástupnických států, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska. V programu se představí, mimo souborů z Moravy, Čech a Slovenska, také účinkující z Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Itálie, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny či Polska.

 

Dance Brno 100

Jedinečná evropská taneční událost! Doposud nikdy v historii se nesetkaly na jednom místě národní balety z tolika zemí. Národnímu divadlu Brno se tak podařil zázrak. Pozvání ředitele Martina Glasera a uměleckého šéfa Baletu NdB Mária Radačovského přijalo hned devět předních evropských národních baletních souborů a současně jde o soubory bývalých zemí Habsburské monarchie. Festival DANCE BRNO 100 pojede v plném proudu od 23/5 do 16/6 na třech místech: divadlo Reduta, Mahenovo divadlo a především pavilon F na brněnském výstavišti. Přijedou nejlepší tanečníci z Polska, Slovenska, Srbska, Rakouska, Slovinska, Ukrajiny, Chorvatska, Maďarska a České republiky. Taneční představení se ponesou v moderním duchu a každý divák si jednoznačně přijde na své.

 

EX:PO

Jako město nového začátku představuje Brno Kateřina Šedá. Připravuje setkání 959 nezadaných mužů a 959 nezadaných žen.

 

Příběhy fotek

Festival vytvořil veřejně přístupnou databázi neznámých rodinných příběhů a s nimi souvisejících fotografií. Přístupná je on-line na www.republikafotky.cz.

 

Re:lax zóna

Téměř třicítka sportů se na výstavišti prezentuje ve stylizovaných sportovištích jako je - lezecká stěna, tatami, hřiště na házenou, badminton nebo basketbal. Zasportujte si, potkejte se se sportovními legendami a svým hlasováním vyberte největší úspěch daného sportu. Po celou dobu akce se můžete těšit na show Časograf v režii VIDA! science centra, zahrát si ultimate frisbee, dát si pořádně do těla s trenéry z CrossFit NewPark, zajezdit si na netradičních kolech, kolečkových lyžích a bruslích, odpálit svůj první homerun, zaveslovat si přes Republiku, seznámit se se zvířaty ze Zoo Brno a mnoho dalšího. Každý den můžete v Re:laxu potkat sportovní celebritu, například hráče Komety, Lukáše Krpálka nebo Kateřinu Neumannovou.

 

Slovanská epopej

Slovanská epopej v Brně je světový unikát. Na výstavě ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY kombinuje dva světy Muchovy tvorby – majestátní cyklus pláten a jedinečnou sbírku plakátů. K výstavě největších pláten z cyklu Slovanská epopej se přidává nejrozsáhlejší sbírka Muchovy plakátové tvorby. Vznikla tak unikátní výstava, která na světě nemá obdoby.

Celkem devět pláten, z nichž většina má rozměr 8×6 metrů, je umístěno v hlavní lodi pavilonu H. Sbírku Richarda Fuxy, která čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události, pak najdete v prostoru pod galeriemi pavilonu. Od roku 2013, kdy byla sbírka vystavena v Obecním domě v Praze, se podstatně rozšířila. V Brně máte šanci vidět řadu exponátů, které dosud nespatřily světlo světa.

 

Snímeček, prosím?

Osm víkendových dní, osm našich současných předních fotografů a osm odlišných pohledů na festival vytvoří originální fotografický dokument. Postupně na festival zavítají Antonín Kratochvíl, Jan Šibík, Jindřich Štreit, Dita Pepe, Karel Cudlín, Tomáš Třeštík, Markéta Navrátilová a Bohdan Holomíček.

 

Vystavujeme výstaviště

Brněnský architektonický manuál zve každý den v 17 hodin na komentované procházky, na výstavu Sousedství ‒ Adolf Loos & Viktor Bauer připomínající Viktora Ritter von Bauera, původního majitele pozemků, na nichž bylo výstaviště postaveno ‒ i na PechaKucha Night Brno #22 > Manuál Výstaviště Brno.

Výstaviště Brno 1928–2018 je název nové stezky s více než padesáti objekty, jejíž plnou podobu najdete na webu BAM. Obsahuje dobové i současné fotografie a texty k jednotlivým výstavním pavilonům, ale také odkazy na mnohdy skrytá výtvarná díla, která se v areálu nacházejí (dekorativní stěna Bohumíra Matala, skleněný objekt Valéra Kováče apod.). Stezku doprovodí drobná brožura s texty Petry Hlaváčkové (Historie areálu výstaviště), Rostislava Koryčánka (Brno, město veletrhů), Jany Kořínkové a Markéty Žáčkové (Bauerův zámeček aneb poznámka k nejstarší historii areálu).

 

 Program festivalu najdete ZDE.

 

Zdroj: www.republika2018.cz

Vložila: B.Bieliková, červen 2018

 

 

Festival je pořádán v rámci projektu Společné století

 

Statutární město Brno, pořadatel a finanční podpora

Ministerstvo kultury ČR a Jihomoravský kraj, finanční podpora

Česká televize, hlavní mediální partner

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4