Vysokoškolské koleje

studentBydlení na kolejích je nedílnou součástí vysokoškolského studia. Žádost o lůžko na koleji je většinou nutné podat vždy před koncem letního semestru. Pokud patříte ke studentům s trvalým bydlištěm mimo město, ve kterém sídlí škola, máte nárok na měsíční ubytovací stipendium. To se pohybuje v řádu 500 až 1000 Kč na měsíc, záleží na univerzitě. Je zpravidla vypláceno po semestru, tedy za tři nebo čtyři měsíce. Na jaký typ ubytování ji využijete, je už na vás.

Základním kritériem pro přidělení lůžka na koleji je doba dojíždění do školy. Rozhodující je vzdálenost PSČ trvalého bydliště a PSČ školy. K takto získaným bodům, které jsou pro pořadí velmi důležité, se přidávají body za sociální a zdravotní hlediska. Zohledňuje se také, v jakém ročníku studujete, jestli studujete i jinou školu, jestli jste byli někdy dříve z koleje vyloučení nebo i to, jestli studujete déle než je standardní doba studia. To vše se sečte, je vám udělen počet bodů a jste zařazeni do pořadníku. Pokud se na vás dostane, je vám přiděleno lůžko. A to vždy na celý školní rok, tj. dva semestry. Pokud přes prázdniny na koleji nebydlíte, nemusíte za ni ani platit, ale zároveň o jejich přidělení musíte žádat znovu.

Důležitá bývá v rozhodování i cena bydlení. Ceny kolejí se pohybují, podle vybavení, služeb a jiných věcí, cca kolem sta, v Praze až dvouset korun na den. Přesto je poměrná částka menší, než ta, kterou vynaložíte na reálné bydlení. Všechny přeplatky za vodu, elektřinu, plyn a další za vás doplatí škola. Na pokoji je ubytováno obvykle maximálně 6 studentů. Ale jsou samozřejmě pokoje i jedno a dvoulůžkové.

 

Výhody bydlení na kolejích

- studentské prostředí

- levnější nájem 

- dostupnost služeb v areálu kampusu

- připojení na internet

 

Nevýhody bydlení na kolejích

- menší soukromí 

- rušnější prostředí 

- menší pohodlí (sprchy a kuchyňka na chodbě)

- omezení soukromých návštěv 

 

Seznam kolejí v ČR najdete ZDE

 

Zdroj:  www.vscht-suz.cz/ubytovani/jak-se-ubytovat-na-kolejich/https://kam.cuni.cz/
Poslední aktualizace: Simona Fialová, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3