Napiš esej a vyhraj zajímavé ceny!

Zapojte se do evropské konzultace formou eseje a vyhrajte zajímavé ceny!

Evropská Unie zjišťuje názory mladých lidí a pracovníků s mládeží na různá témata, kterými se právě zabývá. Cílem je, aby následné aktivity EU odpovídaly co nejvíce potřebám a zájmům mladých lidí. Děje se tak konzultacemi ve všech členských státech EU a také zapojováním zástupců mladých lidí do rozhodovacích procesů.

Tomuto procesu se říká strukturovaný dialog Evropské unie s mladými lidmi a organizacemi mládeže. Mladí lidé, pracovníci s mládeží i odborníci tak mají přímou možnost zapojit se do dialogu, který vyústí v přijetí Usnesení Rady ministrů EU (tedy všech ministrů zodpovědných za oblast mládeže z celé Evropské unie včetně České republiky). Toto usnesení se poté realizuje také v České republice a může tak změnit situaci u nás.

Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží vyhlašuje esejistickou soutěž pro mladé. Výstupy ze soutěže se stanou součástí oficiálních konzultací v České republice a budou dále předány do politického procesu EU, ale i České republiky v rámci politiky mládeže.

Pro koho je soutěž určena?

Pro všechny mladé lidi z České republiky ve věku od 13 do 30 let. Soutěž bude probíhat ve dvou kategoriích 13 – 20 let a 21 – 30 let.

Jak se do soutěže zapojit?

Jednoduše, stačí zaslat na e-mailovou adresu jan.husak@crdm.cz psanou esej s minimálním počtem 2700 znaků včetně mezer (1,5 normostrany). Maximální rozsah není stanoven a záleží na Vašich myšlenkách a pojetí eseje.

Kdo se bude chtít zúčastnit soutěže o účast na evropské konferenci a o stáž, zašle společně s esejí také svůj životopis a krátký motivační dopis.

Eseje a případně životopisy zasílejte nejpozději do 20. února 2015.

Eseje by měly odpovídat alespoň na jednu z následujících otázek, můžete však zodpovědět všechny:

 1. Jak posílit důvěru mezi mladými lidmi a politiky, odborníky i úředníky? (Co by posílilo Tvoji důvěru v politiku?)
 2. Jak vzdělávat mladé lidí k občanské odpovědnosti ve školách i mimo ně? (Co by Tě motivovalo být aktivní ve veřejném dění nebo politice?)
 3. Jaké alternativní cesty a technologie motivují mladé lidi k zapojení do veřejného dění a demokratických procesů? (Jak by ti moderní technologie pomohly více se zapojovat do veřejného dění nebo politiky?)
 4. Jak informovat mladé ze znevýhodněných prostředí o veřejném dění a politice a jak je motivovat k akci?
 5. Pomáhá Ti někdo rozumět politice a zapojovat se do veřejného dění? Kdo a jak? Jaké máš možnosti zapojit se do veřejného dění? Které z nich využíváš?
 6. Proč si myslíš, že se mladí lidé nechtějí zapojovat do veřejného dění a politiky? (Proč případně nechceš ty, co Tě demotivuje?)
 7. V čem a jak mají mladí lidé těžší přístup k naplnění svých práv? Může jim společnost, stát nebo Evropská unie nějak pomoci? (Pokud máš nějakou vlastní zkušenost, můžeš se nad ní zamyslet a popsat ji).
 8. Co pro Tebe, jako pro mladého člověka, znamená právní stát? Jaká je role ústavy a práva ve Tvém životě?

Co můžete vyhrát?

 • Každý, kdo zašle esej, získá užitečné propagační předměty: láhev na pití, USB disk, tričko a zároveň jeho názory budou zohledněny v dalším politickém procesu.

Nejlepší z esejí budou ohodnoceny:

 • možností účastnit se Evropské konference mládeže v Rize (Lotyšsko)
 • možností krátkodobé stáže u členů Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Česká rada dětí a mládeže, Dům zahraniční spolupráce, Národní parlament dětí a mládeže). Stáž proběhne dle domluvy v jarních měsících 2015.

 

Bližší informace u Jana Husáka, e-mail: jan.husak@crdm.cz, tel.: (+420) 776 766 898 a v tomto odkazu.

 Vložila Markéta Žáková, prosinec 2014.
Zdroj: www.strukturovanydialog.cz

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31