Obecné informace o dobrovolnických programech

 

Chcete vyjet na dobrovolnický pobyt do zahraničí? Nemáte přehled, jaké existují základní typy dobrovolnických programů v zahraničí? V tomto článku se dozbvíte základní informace o dobrovonictví v zahraničí a v jednotlivých podsekcích naleznete detailní popis nejčastějších dobrovlnických programů.

Dobrovolná práce (volunteer work) je určená lidem, jejichž prioritou není výdělek, ale pomoc dobré věci. Hlavním přínosem dobrovolnického programu tedy nejsou finance, ale především dobrý pocit z vykonání veřejně prospěšné práce, dále pak získání zkušeností a zlepšení jazykových dovedností. Důraz je kladen také na kulturní a společenskou stránku - účastník by měl zblízka poznat život a kulturu cílové země a navázat kontakty s lidmi z celého světa.

Kdy a kde

Dobrovolnické programy probíhají téměř ve všech zemích světa. Jako dobrovolník tedy můžete pracovat kdekoli, kde existuje organizace, která vás přijme na svůj projekt. Existují programy pořádané Evropskou unií v zemích EU, dobrovolnické projekty v USA, Kanadě, Japonsku, Rusku... Speciální programy probíhají také v zemích třetího světa, pomáhat můžete třeba v afrických zemích, Indii, Mongolsku...

Na pobyt můžete vyrazit téměř kdykoli. Krátkodobější projekty probíhají často v době letních prázdnin, dlouhodobé po celý rok. Pobyty mají různou délku: krátkodobé trvají 2 až 3 týdny, dlouhodobé 3 až 24 měsíců.

Podmínky účasti

Většina projektů je podmíněna dosažením 18 let, na některé se mohou hlásit i mladší zájemci (od 16 let). Projekt Evropská dobrovolná služba je omezen horní věkovou hranicí 30 let. Vhodná je komunikativní znalost jazyka země, do níž jedete, u krátkodobých projektů do většiny zemí stačí angličtina. Odborné znalosti a zkušenosti jsou vždy výhodou, nemusejí být nutnou podmínkou. Někdy však mohou rozhodovat o vašem přijetí či nepřijetí do programu.

Práce

Dobrovolná práce probíhá v mnoha různých oborech. Vždy se jedná o práci pro neziskovou nebo státní (tedy nekomerční) organizaci. Nejčastěji jde o činnost v sociální oblasti (s dětmi, s postiženými...), v oblasti péče o životní prostředí (ekofarmy, přírodní rezervace...) a kultury (obnova památek, kulturní akce...). Při přihlašování na některé projekty po vás může být požadován motivační dopis a někdy také reference dokazující vaši praxi v oboru - to platí většinou pro projekty v sociální oblasti.

Pracovní podmínky

Dobrovolník za svou práci není placen. Od organizace, pro niž pracuje, má však téměř vždy hrazeno ubytování a stravu, často také aktivity ve volném čase. U delších projektů dostává dobrovolník také kapesné a mívá hrazené pojištění. Náklady na cestu jsou někdy hrazeny organizací, někdy dobrovolníkem - záleží na typu projektu.

Asistence agentury

Agentura vás ve spolupráci se zahraniční partnerskou organizací umístí na projekt podle vašich požadavků a vyřídí formality související s vaším pobytem v zemi. U náročnějších pobytů (např. do zemí třetího světa) vám poskytne zaškolení, informace o nutném očkování apod.

Typy programů

Workcampy - mezinárodní tábory dobrovolné práce: nejvíce jich probíhá v době letních prázdnin, ale konají se po celý rok. Trvají obvykle 2 - 3 týdny, schází se na nich skupinka dobrovolníků z celého světa, kteří společně žijí, pracují a tráví volný čas. 

Dlouhodobé projekty - LTV (Long-term Volunteer): mívají délku 3 měsíce až 2 roky. Probíhají po celý rok, dobrovolník pracuje v zahraniční organizaci spolu s jejími stálými zaměstnanci, ubytován bývá spolu s dalšími dobrovolníky.

Zvláštním programem je Evropská dobrovolná služba - EDS (European Volunteer Service - EVS), součást vzdělávacího programu Evropské unie. Projekty se konají v zemích EU, trvají 2 až 12 měsíců. Přihlásit se lze kdykoli během roku. Na projektu dobrovolník pracuje v zahraniční organizaci spolu s jejími stálými zaměstnanci, ubytování a aktivity ve volném čase mívá společné s dalšími dobrovolníky. Pořádající organizace kladou důraz na viditelnost EDS a zhodnocování výsledků projektu EDS.

Poplatky

Za většinu programů se platí účastnický poplatek agentuře. Ten se liší podle země, délky pobytu a typu programu, většinou se pohybuje v rozmezí 1000 - 3000 kč.

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová, 22. 2. 2007, zdroj: Internet.
POslední aktualizace: M. Plisková, březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1