Work and Travel USA

Work and Travel USA je program, který studentům VŠ a VOŠ umožní strávit až pět měsíců ve Spojených státech amerických. Během nich zde mohou studenti žít a pracovat a až jeden měsíc cestovat a při tom všem poznávat skutečný denní život Američanů. Tento program stojí za úvahu už proto, že je jedním z mála způsobů, jak získat možnost legálně pracovat v USA.

 

Kdy a kde

Program probíhá pouze v době letních prázdnin (květen až listopad). Účastníkům je umožněno v této době až 120 dní v USA pracovat a až 30 dnů cestovat. Celková doba pobytu v USA nesmí přesáhnout 150 dnů. Délku programu není nutné vyčerpat celou, můžete zůstat i kratší dobu. Většina organizujících agentur doporučuje alespoň dvouměsíční pobyt, přednost však zaměstnavatelé dávají většinou těm, kteří jsou ochotni pracovat déle. Výjimkou je konec sezóny, kdy již nemohou pracovat američtí studenti. Programu je možné se účastnit opakovaně, některé agentury opakovaným účastníkům (second-timers) poskytují slevy.

 

Podmínky účasti

Program je určen pouze studentům řádného denního studia (i postgraduálního) vysokých nebo vyšších odborných škol. Věkový limit je 18 - 30 let, dále je předpokladem dobrý zdravotní stav a také alespoň komunikativní znalost angličtiny - na její úrovni závisí pracovní pozice, na kterou můžete být přijati.

 

Práce

Pracovní pozice, o které se můžete ucházet, jsou různé. Nejčastěji se jedná o méně kvalifikovanou sezónní práci v cestovním ruchu: v národních parcích, letoviscích, hotelech, restauracích, zábavních parcích apod. Existují však také pozice, v nichž účastníci programu Work and Travel pracovat nemohou: podomní prodej, pomocníci v domácnosti, práce ve zdravotnictví, v personálních agenturách, v letecké dopravě, na lodích, práce s dětmi, jako strážci v národních parcích, jako vedoucí na letních dětských táborech a au-pair (pro tyto pozice existují samostatné programy, které najdete pod názvy Camp Counselors a Au-pair).

 

Pracovní podmínky

Mzdy se pohybují mezi 7 - 9 USD za hodinu, samozřejmě vzávislosti na lokalitě, sezóně a vaší ochotě pracovat . Minimální mzda v USA činí v současnosti 7,25 USD. Bližší informace o její výši naleznete na stránkách amerického Ministerstva práce.

 

 

Asistence agentury

I přestože Česká republika byla zařazena do bezvízového programu, pro letní pracovní pobyty a obecně cesty přesahující 90 dnů je třeba žádat o vízum. K účasti na programu studenti musí žádat vízum J-1, které je udělováno účastníkům kulturně vzdělávacích výměnných programů (Exchange Visitor´s Program). Předpokladem pro udělení víza je formulář DS 2019, který může zájemcům potvrdit pouze některá z amerických organizací určených k tomu americkou vládou. Toto potvrzení americké organizace poskytují prostřednictvím svých zahraničních partnerů, jimiž jsou v České republice agentury, jejichž seznam naleznete v adresáři Work and Travel USA agentury. Programu Work and Travel se tedy nemohou zúčastnit jednotlivci samostatně, vždy je nutná asistence agentury, která vám umožní získat vízum.

 

Další služby agentury

Kromě získání víza vám agentura může pomoci i s řadou dalších záležitostí. Mezi ně patří zajištění povinného předodletového nebo popříletového školení, pojištění (je povinné po celou dobu práce), zaplacení povinného poplatku za registraci do systému vlády USA ("SEVIS fee") a další, jako třeba zajištění letenky a dopravy na místo práce, ubytování, nepřetržité asistenční služby apod. Je jen na vás, nakolik se rozhodnete těchto služeb využít a také kolik hodláte do programu investovat.

 

Typy programů

Co se týče zajištění práce, většina agentur nabízí dva programy: s nalezením práce prostřednictvím agentury (placement) a samostatné nalezení práce (self-placed nebo independent program). Pokud vám práci hledá agentura, zaplatíte víc, ale nemusíte se skoro o nic starat. Můžete si zvolit preferované místo nebo obor, kde chcete pracovat, a agentura už vám pracovní místo vyhledá sama. Pokud chcete ušetřit, můžete si zaměstnavatele hledat sami - agentura vám většinou poskytne seznam kontaktů na zaměstnavatele a zprostředkuje vám účast na veletrhu pracovních příležitostí (job fair). Program self-placed je také vhodný pro zájemce, kteří již kontakty na zaměstnavatele mají - často z předchozího pobytu v USA. Ať už si vyberete kteroukoli z variant, je nutné mít zaměstnavatele zajištěného před odjezdem. Během pobytu v USA pak můžete zaměstnavatele změnit nebo třeba začít pracovat pro více zaměstnavatelů najednou.

 

Poplatky

V závislosti na typu programu: 500 - 800 USD

Poplatek agentuře: cca 5000 CZK

Vízum: cca 2600 CZK

SEVIS poplatek: 35 USD

 

 

Další informace

Příručka k programu Práce a cestování v USA vydaná Velvyslanectvím USA v Praze

Článek, který vyšel ve studentském magazínu a který popisuje zkušenosti českého studenta s programem Work and Travel

Diskuze, která se váže k zajištění programu Work and Travel ze strany  zprostředkovatelské agentury

 

 

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová, 22. 2. 2007, zdroj: Internet.

Poslední aktualizace: březen 2013

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
1