Portál GIS do škol

Portál GIS do škol je tematický webový portál primárně zaměřený jako metodická podpora učitelů ZŠ a SŠ, kteří mají zájem začlenit výuku geografických informačních systémů (GIS) do svého předmětu (jedná se především o učitele zeměpisu, potažmo geografie).

 

Portál je rozdělen do tří sekcí dle cílového uživatele:

 

1. První sekce je nazvána Pro učitele. Představu o tom, co zde učitel nalezne, udává následují text převzatý z úvodního slova směřujícího k samotným učitelům:

  • Začněme Pozicí GIS ve výuce na českých školách a didaktikou, kde se dozvíte, zdali je vůbec možné GIS do výuky zařadit, jaké z toho pramení výhody a nevýhody a jaké formy a metody výuky můžete použít.
  • Další odkaz Vás zavede na Mapové servery, které jsou dobrým začátkem v objevování možností GIS a také vhodným prvním krokem při jejich výuce.
  • Dalším krokem od mapových serverů bude práce s plnohodnotným Softwarem, který vám umožní již širší využití GIS.
  • K tomu, aby jste dokázali tyto GIS softwary plně využít, budete potřebovat širokou databázi Dat GIS.
  • Velmi důležitým prvkem při učení novým věcem jsou návody a popisy, jak správně postupovat. K tomuto účelů slouží Výukové materiály, které vás zavedou na stránky, na kterých získáte již vypracované metodiky, pracovní listy, GIS data apod.
  • Abyste zde našli opravdu vše, co je k výuce GIS třeba, pod Odkazem Ostatní GIS weby naleznete Geoportály českých ZŠ a SŠ, Univerzity učící GIS, Rozcestníky s GIS tématikou apod.
  • Zajímavým doplňkem GIS může být použití GPS, které zavede Vaše žáky zpět do přírody mimo učebny školy.
  • Pod odkazem Literatura najdete mnoho, co bylo doposud k výuce GIS napsáno, některé dokumenty jsou dokonce v plném znění.
  • Poslední odkaz Kurzy pro učitele vás informuje o probíhajících kurzech, kde si můžete doplnit patřičné vzdělání a odborníci vás seznámí, jak GIS vyučovat a v čem spočívají jejich výhody.

 

2. Druhá sekce je určena žákům. Její název zní Pro žáky a je vedena spíše jako doplněk k obsahu určeného učiteli. Žák si zde může vyzkoušet některé GIS Hry, které byly doposud navrženy nebo je odkázán na Zajímavé GIS stránky.

 

3. Třetí sekce Pro rodiče informuje rodiče, v čem mohou být GIS užitečné pro jejich potomky.

 

Všem uživatelům je také v záhlaví stránky k dispozici menu seznamují se základními principy a funkcemi GIS, např. Co jsou to GIS, Jak se s GIS pracuje, Využití GIS v dnešním světě a ve výuce apod.

 

Zdroj: http://ucitelske-listy.cz/, 25. 6. 2008

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31