Související témata

S digitálními kompetencemi a informační gramotností souvisí spousta dalších témat, která zde shrneme.

Celoživotní učení (vzdělávání) – nepřetržitý proces od narození po celý život. Někdy též všeživotní učení ve smyslu kdekoli a kdykoli bez omezení. Toto učení neplyne pouze z institucí jako jsou např. školy. Získávat vědomosti lze i při pobytu v přírodě, při čtení, v muzeu, při debatě s kamarády. Více ve Strategii celoživotního učení ČR. Celoživotní učení je podmínka k úspěšnému zařazení do pracovního procesu a pro plnohodnotný život.

Plagiátorství – ať již autora či zdroj použitého textu nejmenujete záměrně či omylem, v obou případech se jedná o plagiátorství. Pokud uvedete chybnou citaci je to stále plagiátorství. Sankce zahrnuje již autorský zákon, na úrovni školy studijní řád. Pokud chcete mít jistotu, že jste nic neopomenuli, zkontrolujte své práce na www.odevzdej.cz. Pro tvorbu citací můžete použít online generátor zdarma www.citace.com.

Informační etika – zabývá se ochranou soukromí, autorských práv; právem na informace; šířením dezinformací a pomluv, svobodou projevu a možným zneužíváním; použitím a zneužitím informací a ICT.

Digitální stopa – veškeré informace o vaší činnosti  na internetu. Osobní údaje, fotky, geografická poloha, názory, navštívené stránky, a další informace o vás. Na internetu nejste anonymní.

Informační hygiena – předcházení důsledkům informačního přetížení: tj. vybírat a šířit pouze podstatné informace, nepřesycovat inf. prostor zbytečnostmi. Je součástí informační gramotnosti.


Další termíny jsou také v sekci o mediální gramotnosti.

Zdroje: výše uvedené
Vložila: E. Tesařová, březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
 
 
 
 
 
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
 
 
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
 
 
 
 
 
 
16
17
18
19
20
21
22
 
 
 
 
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 
 
 
30
31
1
2
3
4
5