Zprávy z partneských stránek

Výstava Prima sezóna – Vily v okolí Prahy ve Středočeském muzeu v Roztokách

ADAM.cz - Články - 11 Prosinec, 2018 - 17:16
Vydejte se o vánočních prázdninách do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy na výstavu Prima sezóna. Výstava má podtitul Vily v okolí Prahy.
Kategorie: Jinde píší

Mediální gramotnost je v Česku nízká – pouze čtvrtina dospělé populace v ní dosahuje uspokojivé úrovně

ADAM.cz - Články - 11 Prosinec, 2018 - 15:35
V posledních letech se ve veřejném prostoru hojně skloňovalo téma mediální gramotnosti a mediálního vzdělávání obecně. Jaká je úroveň mediální gramotnosti v Česku? Které skupiny jsou nejvíce ohrožené?
Kategorie: Jinde píší

Chmelař: Státy budou chtít shodu na rozpočtu do podzimu 2019

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 15:07
11.12.2018 | Na přesné podobě příštího dlouhodobého rozpočtu Evropské unie po roce 2020 se členské země budou chtít shodnout do podzimu příštího roku. Koncem tohoto týdne by to na schůzce v Bruselu měli potvrdit premiéři a prezidenti členských zemí. ČTK to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař, který Česko zastupoval na jednání ministrů odpovědných za evropskou problematiku, na kterém se prosincový summit EU připravuje.
Kategorie: Jinde píší

Evropští poslanci souhlasí s využíváním reverse charge u DPH

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 14:03
11.12.2018 | Evropský parlament (EP) dnes souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům systém přenesené daňové povinnosti, známý jako reverse charge. Poslanci přijali návrh úpravy, kterou prosazovala Česká republika. Návrh už v říjnu schválili ministři financí zemí EU. Europarlament měl v této věci pouze konzultační hlas, avšak jeho vyjádření umožní Česku požádat Brusel o možnost systém zavést.
Kategorie: Jinde píší

O brexitu se bude zřejmě hlasovat před 21. lednem 2019

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 13:43
11.12.2018 | Britští poslanci budou o dohodě o odchodu své země z Evropské unie hlasovat ještě před 21. lednem, řekl dnes mluvčí premiérky Theresy Mayové. Zmíněné datum představuje hranici stanovenou dřívějším zákonem, po níž už vláda musí poslancům předložit plán, pokud by stále hrozil brexit bez dohody. Tato lhůta ale podle médií přestala platit s uzavřením dohody mezi britskou vládou a EU, tudíž se objevily obavy, že by se hlasování mohlo odkládat až do března.
Kategorie: Jinde píší

Nákup dluhopisů ECB je podle soudu v souladu se zákony EU

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 12:59
11.12.2018 | Program nákupů dluhopisů Evropské centrální banky (ECB) je v souladu se právem EU, a nepřekračuje tak mandát ECB. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU. Zabýval se stížnostmi skupiny německých euroskeptiků. ECB spustila program nákupů dluhopisů v březnu 2015. Do konce letošního roku by měla program za 2,5 bilionu eur (64,6 bilionu Kč) ukončit.
Kategorie: Jinde píší

Juncker vyloučil možnost jednání o nové brexitové dohodě

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 10:13
11.12.2018 | Pro nové vyjednávání dohody o vystoupení Británie z Evropské unie neexistuje žádný prostor a již dojednaná podoba smlouvy o brexitu je tou nejlepší a jedinou možnou. V debatě s poslanci Evropského parlamentu (EP) to dnes ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Podle něho však existují možnosti vyjasnit a interpretovat sporné body v rámci současného textu dohody.
Kategorie: Jinde píší

Evropská média podpořila výzvu na ochranu autorských práv

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 08:45
11.12.2018 | Zástupci evropských médií podpořili další výzvu, která se týká připravované evropské směrnice o ochraně autorských práv na internetu a má přimět internetové giganty, aby se s médii podělily o část zisků z reklamy. Autorem výzvy je opět zpravodaj francouzské agentury AFP Sammy Ketz, který varuje, že internetové společnosti se snaží chystanou evropskou legislativu změnit ve svůj prospěch tak, aby platby autorům za obsah co nejvíce omezily.
Kategorie: Jinde píší

Macron po protestech avizoval daňové úlevy i zvýšení mezd

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 08:36
11.12.2018 | V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest, které už více než tři týdny otřásají francouzskou politikou, slíbil včera prezident Emmanuel Macron řadu opatření v hospodářské a sociální oblasti, které by měly přispět ke zlepšení situace obyvatel země. Hněv občanů, kteří vyšli do ulic, označil za hluboký a oprávněný. Přiznal, že část viny na něm nese i on. Zároveň odsoudil násilí na demonstracích a slíbil, že obnoví v zemi pořádek.
Kategorie: Jinde píší

Babiš: Doufám v rychlejší jednání o vstupu Srbska do EU

Eurocentrum - 11 Prosinec, 2018 - 08:31
11.12.2018 | Český premiér Andrej Babiš doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se Srbskem. Podle něj je začlenění celého Balkánu do unie v zájmu Česka. Řekl to včera po jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou. Srbská premiérka poděkovala Česku za podporu při jednání o vstupu do EU. Silnou podporu ČR vůči snaze Srbska vstoupit do EU vyjádřil také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který Brnabičovou přijal ve Valdštejnském paláci.
Kategorie: Jinde píší

Dodatek k Vyhlášení rozvojového programu na podporu organizace ukončování středního vzdělávání maturitní zkouškou - podzim 2018

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejňuje dodatek k vyhlášení rozvojového programu na podporu organizace ukončování středního vzdělávání maturitní zkouškou ve vybraných školách v podzimním zkušebním období roku 2018.
Kategorie: Jinde píší

Theresa Mayová odvolala hlasování o brexitové dohodě

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 17:10
10.12.2018 | Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová to dnes oznámila v Dolní sněmovně a potvrdila tak dřívější spekulace britského tisku. Dodala, že o dohodě, která stanoví podmínky odchodu země z Evropské unie, bude znovu jednat se svými protějšky z EU.
Kategorie: Jinde píší

Expedice Mars v roce 2018

ADAM.cz - Články - 10 Prosinec, 2018 - 14:10
Expedice Mars je mezinárodní soutěž organizovaná Dětskou tiskovou agenturou pro mládež ve věku od 13 do 18 let, která se zajímá o přírodní vědy a techniku.
Kategorie: Jinde píší

Zpráva agentury EU upozorňuje na rostoucí antisemitismus

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 13:39
10.12.2018 | Devět z deseti židovských respondentů rozsáhlého průzkumu letos uvedlo, že v jejich zemi v posledních pěti letech vzrostly antisemitské nálady. Z dnes zveřejněné zprávy Evropské agentury pro základní práva (FRA) také plyne, že 85 % ze skoro 16.500 respondentů, kteří se sami identifikovali jako Židé, vnímá nárůst antisemitismu zásadní problém. První místopředseda Komise Frans Timmermans zjištění komentoval slovy, že Evropa přestane být Evropou, pokud se v ní Židé necítí bezpečně.
Kategorie: Jinde píší

Skotská premiérka: Soud EU poskytl Británii další řešení

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 11:46
10.12.2018 | Verdikt Soudu Evropské unie, že Spojené království může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z EU, otevřelo britskému parlamentu nové řešení brexitu v podobě vypsání druhého referenda. Na twitteru to dnes napsala skotská první ministryně Nicola Sturgeonová.
Kategorie: Jinde píší

Soud EU: Británie může stáhnout rozhodnutí o brexitu

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 09:30
10.12.2018 | Soud Evropské unie dnes potvrdil, že Velká Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z EU. Rozhodnutí by se muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Výsledkem by podle soudu bylo, že země by zůstala členem společenství za stejných podmínek jako dosud.
Kategorie: Jinde píší

Ministři budou diskutovat o napětí v Azovském moři

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 09:22
10.12.2018 | Ministři zahraničních věcí členských zemí EU budou na okraji svého zasedání Bruselu obědvat se svým ukrajinským protějškem P. Klimkinem. Ukrajinský ministr bude informovat o aktuálním vyostření vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem po ozbrojeném námořním incidentu poblíž Kerčské úžiny. Vedle napětí v Azovském moři bude tématem neformálního jednání také bezpečnostní situace na okupovaném Krymském poloostrově a na východě Ukrajiny, kde Ruskem podporované jednotky vedou ozbrojené protivládní povstání.
Kategorie: Jinde píší

Merkelovou nahradila v čele CDU Krampová-Karrenbauerová

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 08:55
10.12.2018 | Angela Merkelová v pátek po více než 18 letech skončila na čele německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Čtyřiašedesátiletou političku, která nadále zůstává kancléřkou, ve funkci nahradila o osm let mladší dosavadní generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Očekává se, že CDU sice dá své akcenty, ale nepovede ji zásadně jiným směrem než Merkelová.
Kategorie: Jinde píší

Evropské socialisty povede do voleb Nizozemec Timmermans

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 08:53
10.12.2018 | Stranu evropských socialistů (PES), která tvoří v Evropském parlamentu druhou největší frakci, povede do květnových voleb jako vedoucí kandidát Frans Timmermans. Strana o tom v sobotu rozhodla aklamací na svém kongresu v Lisabonu, informovala agentura DPA. Bývalý nizozemský ministr zahraničí je od roku 2014 místopředsedou Evropské komise pod vedením Jeana Claudea Junckera.
Kategorie: Jinde píší

Do debaty o brexitu dnes promluví soud EU

Eurocentrum - 10 Prosinec, 2018 - 08:49
10.12.2018 | Předposlední den debaty o brexitové dohodě má dnes na programu dolní komora britského parlamentu. Vláda v čele s premiérkou Theresou Mayovou má zároveň jednu z posledních šancí na to, aby pro dokument dojednaný s Bruselem získala podporu poslanců, kteří se k němu dosud staví převážně odmítavě. Dopoledne také vynese Soudní dvůr Evropské unie verdikt v otázce, zda může Londýn jednostranně stáhnout své oznámení o odchodu z bloku.
Kategorie: Jinde píší

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
1
2
 
 
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
 
10
11
12
13
14
15
16
 
 
 
 
 
 
 
17
18
19
20
21
22
23
 
 
 
 
 
 
 
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 
 
31
1
2
3
4
5
6