Uklidili jsme Česko!

děti úklid česko

 

 

 

 

 

 

V sobotu 8. dubna 2017 jsme se v našem Informačním centru pro mládež v Uherském  Hradišti zapojili do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko už potřetí. Tentokrát jsme ale  odmítli bojovat o těch pár dobrovolníků a rodin s ostatními organizacemi, které  podobnou aktivitu organizovaly, a tak jsme navrhli spojení sil, které bylo přivítáno  s otevřenou náručí. A jak jsme se o tom přesvědčili, mělo smysl.

Hnedle z rána se začali scházet úkliduchtiví a pořádkumilovní účastníci všech věkových kategorií, že jsme je nestihli počítat. Vyfasovali rukavice, pytle a oplatky, řádně byli poučeni o to, jak se (ne)chovat, kam co hlásit, co s plnými pytli a odkud kam pročesávat stráň a okolí studánky v Uherském Hradišti – Mařaticích. Přijela nás natočit i místní televize TVS, které tímto moc děkujeme za propagaci. Vzhledem k tomu, že v dřívějších časech byla lokalita navštěvována i jistou skupinou lidí zanechávajících za sebou i infekční odpad v podobě injekčních stříkaček, požádali jsme také sdružení Podané ruce, resp. Jejich terénní pracovníky, aby se prošli kolem a bystrým zkušeným okem zkontrolovali četnost výskytu tohoto typu odpadu. Naštěstí ani dvojitá návštěva nic takového nepotvrdila, a tak jsme byli rádi, že máme předem jakous jistotu, že se vyhneme tomuto nálezu. Tímto jim také velmi děkujeme za pomoc.

Běháním po stráni jsme se krásně protáhli, ti silnější snosili naplněné pytle odpadem dolů na stanoviště, odkud byl zabezpečen neustálý odvoz do dvora Sběrných surovin, jednoho z partnerů úklidu. Našly se opravdu i zajímavé poklady – od starších lyží, přes torzo stojací lampy, dřevěnou židli, svazek klíčů a pár pneumatik až po duše z kol cyklistů a další tradiční odpadky jako PET láhve, skleněné láhve, tašky s neidentifikovatelným obsahem, elektrické kabely a kovové předměty.

Ve finále jsme napočítali 45 +-5 účastníků úklidu, 1380 kg sesbíraného odpadu během 3 hodin, z toho 960 kg vytřízených plastů, kovu a nebezpečného odpadu. Do úklidu se v předešlém týdnu zapojily v Uherském Hradišti také 2 školy – ZŠ Za Alejí, která v počtu 500 žáků uklízela oba břehy Moravy ve Štěpnicích, a Mesit střední škola, kde žáci prošli kromě okolí školy také břeh Moravy, tentokrát v Jarošově a ulici Moravníky.

O tom, že podobné akce mají smysl, nadále nepochybujeme. Tento úklid nás všechny zase nabil a motivoval tak, že se již teď vybírá další lokalita k úklidu na příští ročník. Ale přemýšlíme, co nutí obyvatele zbavovat se takového kvanta odpadu v 21. století, kdy jsou kontejnery a sběrné dvory na každém roku, takovým způsobem…

Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště

 

Vložila: Jana Beničáková, květen 2017

Zdroj: TZ ICM UH

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
1