Velká Británie - doprava

londonDoprava ve Velké Británii

Vybrali jste si ze seznamu zahraničních jazykových škol, jedete studovat angličtinu do Velké Británie a máte obavy, jak si zorganizujete cestu? Je to o mnoho jednodušší než si myslíte. Cestu si celou můžete připravit předem na internetu, naplánovat si všechna spojení z pohodlí domu a navíc ušetřit, protože koupě jízdenek a letenek dopředu vyjde levněji. A i když jedete jen na dovolenou, nabízí se vám možnosti v podobě poznávací zájezd do Anglie!

1)Vyhledání lokality a letiště

Podívejte se na maps.google.com, kde přesně se místo nachází. Najděte nejbližší letiště (ideálně s přímým spojením z ČR).

 

2) Výběr letenky

Ověřte si, jestli na vybrané letiště létá některá z nízkonákladových společností. Alternativně můžete použít i stránky www.skyscanner.com, na kterých se nenacházejí všechny nízkonákladové společnosti.

Jak si koupit letenku-důležité rady

 

 • Pokud s sebou berete zavazadlo k odbavení (pamatujte na váhový limit) nezapomeňte ho vybrat při koupi letenky (nízkonákladové společnosti si účtují poplatek za zavazadlo k odbavení navíc).
 • Zkontrolujte si na webových stránkách společnosti povolené rozměry a váhy i příručního zavazadla do kabiny.
 • Při koupi letenky je vám obvykle automaticky nabídnuto cestovní připojištění. Pokud jej nechcete a máte jiné, zrušte tuto placenou položku při koupi letenky.
 • Dejte si pozor na nevyžádané nabídky dalších služeb (přednostní odbavení, sms potvrzení, zapůjčení zavazadla, jídlo během letu a jiné služby), které se objevují přímo při objednání letenky.
 • Finální cenu letu zjistíte až úplně na konci objednávkového formuláře, po volbě způsobu platby (počítejte také s menším poplatkem za platbu kartou).
 • Po zaplacení letenky a obdržení rezervačního kódu, nezapomeňte na internetu předem provést online check-in (pokud to daná letecká společnost umožňuje). Jméno a příjmení uveďte bez diakritiky, pozor na překlepy (v případě nesprávně uvedeného jména vám společnost naúčtuje vysoké poplatky za změnu údajů). Zobrazený palubní lístek si vytiskněte (jednostranně) a vezměte s sebou na letiště.
 • Nezapomeňte si s sebou na letiště vzít doklad, jehož číslo jste při online check-inu uvedli (tj. uvedete-li občanský průkaz, nelze pak použít pas).
 • Buďte na letišti dvě hodiny před odletem.
 • Pokud letíte s přestupem, počítejte minimálně dvě hodiny na přestup.
 • Po příletu si nechte další hodinu jako rezervu na vyzvednutí zavazadla (běžně trvá 15 minut) před odjezdem dalšího spoje.

 

3) Volba spojení z letiště do cílového města

Nejdříve si zkuste najít spojení z letiště do místa určení na stránce www.megabus.com, která nabízí jedny z nejlevnějších jízdenek. Využijte traveline.info, kde najdete autobusy, vlaky i městskou hromadnou dopravu.

 • Autobusové lístky si můžete koupit také na stránkách společnosti National Express, která se specializuje na dálkovou autobusovou dopravu.
 • Lístky na vlak lze objednat přes společnost National rail.

Kupte si lístek dopředu přes internet – získáte lepší cenu. Nezapomeňte si však do Velké Británii vzít s sebou stejnou platební kartu, kterou jste použili při placení jízdenky na internetu (budete ji potřebovat při kontrole jízdenky).

 Nejběžnější linky pro dopravu 

 Seznam nejpoužívanějších nízkonákladových společností

 Seznam webových stránek letišť ve Velké Británii

(stránky mohou pomoci při orientaci na letišti a poskytnou další informace o dopravě z letiště)

 UK

 Irsko

 Letiště vhodná pro odlet z České republiky

Vložila: Jana Andresová, leden 2014
Poslední aktualizace: Simona Fialová, říjen 2017
Zdroj: www.nazkusenou.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2