Volby do Evropského parlamentu - vše co potřebujete vědět!

Evropský parlamentV pátek a v sobotu, 24. a 25. května, se konají v České republice volby do Evropského parlamentu. Přestože je Evropské unii v naší zemi mnoho věcí vytýkáno, volební účast do evropských voleb statisticky nebývá vysoká. To je ovšem škoda, protože právě evropské volby jsou pro občany příležitostí, jak ovlivnit rozhodování EU a s tím také náš každodenní život. Zajímá vás, proč má váš hlas ve volbách do Evropského parlamentu smysl, o čem Evropský parlament rozhoduje a jak volby vlastně probíhají? Vše podstatné se dočtete v tomto článku.


Jak fungují volby do EP:

Volby probíhají jednou za 5 let, každá země EU si stanoví svá vlastní volební pravidla, ačkoli některé věci jsou určeny tak, aby platily pro všechny státy stejně. V České republice volby proběhnou v pátek 24. května 2019 a následující den v sobotu 25. května. Ve volebních místnostech bude v pátek možné hlasovat od 14 do 22 hod. a v sobotu od 8 do 14 hod. Místa, na kterých můžete volit, jsou určena podle volebních obvodů na základě vašeho trvalého bydliště. Po celé ČR vybírají lidé ze stejných kandidátů. Podmínkou, abyste mohli ve volbách hlasovat, je dosažení věku 18 let a to nejpozději druhý den voleb tedy 25. května. K volbám si nezapomeňte občanský průkaz nebo pas.

Co vlastně dělají poslanci v Evropském parlamentu:

Poslanci, které si každý stát ve volbách zvolí, budou zastupovat zájmy své země na evropské úrovni a hlasovat o přijímání právních předpisů a dalších věcech, které následně ovlivňují celou EU. Evropský parlament je zákonodárný orgán, který reprezentuje zájmy občanů jednotlivých členských států na nadnárodní úrovni. Parlament sídlí ve Štrasburku. Jednotlivé členské státy jsou v něm zastoupeny podle počtu obyvatel. Českou republiku zastupuje 21 poslanců. Hlavními úkoly tohoto orgánu je přijímání právních předpisů, volba předsedy a členů Evropské komise, schvalování rozpočtu a podnikání kroků na základě petic, které mohou podávat občané členských států. 

Vyzkoušejte si, kolik toho víte o Evropské unii:

Online kvíz k vyplnění naleznete zde

 

Další informace ohledně voleb a všeho kolem nich najdete zde.

Zdroje: https://www.evropske-volby.eu/http://www.europarl.europa.eu/https://www.tentokratbuduvolit.eu/
Vložila: Simona Fialová, květen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5