Zimní aktivity v Alpách

alpsJezdíte rádi v zimě do Alp na lyže a chtěli byste si zpestřit pobyt i jinou aktivitou? Přinášíme Vám tipy, co dalšího je možné v zimě na horách dělat. Nabídka je opravdu pestrá:

 

Sáňkování

Adrenalin v sedě. Rychlost sice není tak vysoká jako na lyžích, ale zkuste v ní saně ovládat! Sáňkařskou dráhu naleznete v každém druhém alpském středisku. Na některé se musíte vyškrábat pěšky, na jiné vás vyveze lanovka. Osvětlené bývají většinou do pozdních večerních hodin a tak jízda potemnělou krajinou zážitek ještě umocňuje.

Nejdelší osvětlenou dráhu na světe (14 km) naleznete v rakouském údolí Pinzgau http://www.wildkogel-arena.at/. Ještě o kilometr delší sjezd Vás čeká ve švýcarském Jungfrau  http://www.jungfrau.ch/, k nejvyššímu bodu však budete muset pěšky. Až do 2 hodin v noci pak můžete jezdit v tyrolském Ellmau http://www.ellmau-tirol.at/

 

Výlet na sněžnicích

Pokud jste spíš klidnější povahy a láká Vás nedotčená zimní krajina, pak jsou pro vás sněžnice to pravé. Lze na nich vyrazit kamkoliv a nepotřebujete k tomu žádné nové dovednosti. Stačí jen nasadit  sněžnice, do ruky vzít trekové hole, které pomáhají udržet stabilitu a ulehčují chůzi, a zanořit se do prašanu.

Příhodná je k tomu třeba louka Seiser Alm v Jižním Tyrolsku http://www.alpedisiusi.info nebo pahorkatá oblast Folgaria v jižní části Trentina http://www.folgariaski.com/cz/, kde sněžnicové trasy vedou po stezkách z první světové války.

 

Bruslení

Vyměňte klasické brusle za tzv. dlouhé nože, které lze připevnit k běžným lyžařským běžeckým botám, a vydejte se na dlouhou klouzavou cestu třeba po korutanském jezeře Weissensee http://www.weissensee.com/ , rakouském Zell am See http://www.zellamsee-kaprun.com/cs , švýcarském Svatém mořici http://www.stmoritz.ch/ nebo bavorském Spitzingsee http://www.alpenbahnen-spitzingsee.de/ .

 

Lezení na ledu

Kromě horských vrcholů v ledovcových oblastech můžete slézat zamrzlé vodopády nebo uměle vytvořené stěny. Potřebujete k tomu speciální cepín se „zuby“ pro snazší zasekávání do ledu, mačky a pro začátek instruktora.

V Rakousku je nejlepší se vydat do ledovcových údolí Stubai http://www.stubaier-gletcher.com/ , Ötztal http://www.oetztal.com/ , Pitztal http://www.pitztaler-gletscher.at/cs nebo Kaunertal http://www.kaunertaler-gletscher.at/cs . V Dolomitech zas do údolí Val Gardina http://www.valgardena.it/en/

 

Bobové dráhy

Bobové dráhy jsou sice původně spíš letní atrakce, ale velmi často bývají v provozu celoročně. Ať už na kolejích nebo v plechovém korytu si rychlou jízdu užijí jak děti tak i rodiče.

Nejdelší dráhy plné serpentin, terénních vln i přímých sjezdů naleznete ve švýcarském Churwaldenu http://lenzerheide.com/de/winter a rakouském Imstu http://www.imster-bergbahnen.at/  

 

Řízení na ledu

Praktická zábava, při které získáte užitečné zkušenosti. Jezdit můžete ve vlastním nebo vypůjčeném autě, ale i čtyřkolce nebo motokáře. Někde nabízí rychloškolu smyku i vícedenní trénink.

V Rakousku je ledový okruh např. v oblasti Lungau http://www.lungau.at/cz/home.html nebo nedaleko lyžařského střediska Saalbachu http://www.saalbach.com/.

 

Možností, co v zimě dělat na horách je však ještě mnohem víc. Než vyrazíte do některého ze zimních středisek, doporučujeme podívat se na jeho webové stránky, jaké nabízí možnost. Proletět se na drakovi, zhoupnout na obří houpačce nebo sjet po laně (tzv. zip line), nabídka je často skutečně pestrá. Přejeme pěknou zábavu!

 

Vložila Markéta Žáková, listopad 2012.
Poslední aktualizace: Simona Fialová, říjen 2017
Zdroj: IN magazín - příloha Hospodářských novin, č. 46/2012

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31